Monday, 25 April 2011

2011 Hugo Award Nominees Announced

The nominations are out for this year's Hugo Awards:

Best Novel

Blackout/All Clear by Connie Willis

Cryoburn by Lois McMaster Bujold

The Dervish House by Ian McDonald

Feed by Mira Grant

The Hundred Thousand Kingdoms by N.K. Jemisin

Best Novella

“The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window” by Rachel Swirsky (Subterranean Magazine, Summer 2010) - Read Online

The Lifecycle of Software Objects by Ted Chiang (Subterranean) - Read Online

“The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon” by Elizabeth Hand (Stories: All New Tales, William Morrow)

“The Sultan of the Clouds” by Geoffrey A. Landis (Asimov’s, September 2010) - Read Online (PDF)

“Troika” by Alastair Reynolds (Godlike Machines, Science Fiction Book Club)

Best Novelette

“Eight Miles” by Sean McMullen (Analog, September 2010) - Read Online

“The Emperor of Mars” by Allen M. Steele (Asimov’s, June 2010)- Read Online

“The Jaguar House, in Shadow” by Aliette de Bodard (Asimov’s, July 2010) - Read Online

“Plus or Minus” by James Patrick Kelly (Asimov’s, December 2010) - Read Online

“That Leviathan, Whom Thou Hast Made” by Eric James Stone (Analog, September 2010) - Read Online

Best Short Story

“Amaryllis” by Carrie Vaughn (Lightspeed, June 2010) - Read Online

“For Want of a Nail” by Mary Robinette Kowal (Asimov’s, September 2010) - Read Online

“Ponies” by Kij Johnson (, November 17, 2010) - Read Online

“The Things” by Peter Watts (Clarkesworld, January 2010) - - Read Online

Best Related Work

Bearings: Reviews 1997-2001, by Gary K. Wolfe (Beccon)

The Business of Science Fiction: Two Insiders Discuss Writing and Publishing, by Mike Resnick and Barry N. Malzberg (McFarland)

Chicks Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the Women Who Love It, edited by Lynne M. Thomas and Tara O’Shea (Mad Norwegian)

Robert A. Heinlein: In Dialogue with His Century, Volume 1: (1907–1948): Learning Curve, by William H. Patterson, Jr. (Tor)

Writing Excuses, Season 4, by Brandon Sanderson, Jordan Sanderson, Howard Tayler, Dan Wells

Best Graphic Story

Fables: Witches, written by Bill Willingham; illustrated by Mark Buckingham (Vertigo)

Girl Genius, Volume 10: Agatha Heterodyne and the Guardian Muse, written by Phil and Kaja Foglio; art by Phil Foglio; colors by Cheyenne Wright (Airship Entertainment) - Read Online

Grandville Mon Amour, by Bryan Talbot (Dark Horse)

Schlock Mercenary: Massively Parallel, written and illustrated by Howard Tayler; colors by Howard Tayler and Travis Walton (Hypernode) - Read Online

The Unwritten, Volume 2: Inside Man, written by Mike Carey; illustrated by Peter Gross (Vertigo)

Best Dramatic Presentation, Long Form

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1, screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates (Warner)

How to Train Your Dragon, screenplay by William Davies, Dean DeBlois & Chris Sanders; directed by Dean DeBlois & Chris Sanders (DreamWorks)

Inception, written and directed by Christopher Nolan (Warner)

Scott Pilgrim vs. the World, screenplay by Michael Bacall & Edgar Wright; directed by Edgar Wright (Universal)

Toy Story 3, screenplay by Michael Arndt; story by John Lasseter, Andrew Stanton & Lee Unkrich; directed by Lee Unkrich (Pixar/Disney)

Best Dramatic Presentation, Short Form

Doctor Who: “A Christmas Carol,” written by Steven Moffat; directed by Toby Haynes (BBC Wales)

Doctor Who: “The Pandorica Opens/The Big Bang,” written by Steven Moffat; directed by Toby Haynes (BBC Wales)

Doctor Who: “Vincent and the Doctor,” written by Richard Curtis; directed by Jonny Campbell (BBC Wales)

Fuck Me, Ray Bradbury, written by Rachel Bloom; directed by Paul Briganti - Watch Online

The Lost Thing, written by Shaun Tan; directed by Andrew Ruhemann and Shaun Tan

Best Editor, Short Form

John Joseph Adams
Stanley Schmidt
Jonathan Strahan
Gordon Van Gelder
Sheila Williams

Best Editor, Long Form

Lou Anders
Ginjer Buchanan
Moshe Feder
Liz Gorinsky
Nick Mamatas
Beth Meacham
Juliet Ulman

Best Professional Artist

Daniel Dos Santos
Bob Eggleton
Stephan Martiniere
John Picacio
Shaun Tan

Best Semiprozine

Clarkesworld, edited by Neil Clarke, Cheryl Morgan, Sean Wallace; podcast directed by Kate Baker

Interzone, edited by Andy Cox

Lightspeed, edited by John Joseph Adams

Locus, edited by Liza Groen Trombi and Kirsten Gong-Wong

Weird Tales, edited by Ann VanderMeer and Stephen H. Segal

Best Fanzine

Banana Wings, edited by Claire Brialey and Mark Plummer

Challenger, edited by Guy H. Lillian III

The Drink Tank, edited by Christopher J Garcia and James Bacon

File 770, edited by Mike Glyer

StarShipSofa, edited by Tony C. Smith

Best Fan Writer

James Bacon
Claire Brialey
Christopher J Garcia
James Nicoll
Steven H Silver

Best Fan Artist

Brad W. Foster
Randall Munroe
Maurine Starkey
Steve Stiles
Taral Wayne

John W. Campbell Award for Best New Writer

Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2009 or 2010, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo Award).

Saladin Ahmed
Lauren Beukes
Larry Correia
Lev Grossman
Dan Wells

Note: All Campbell finalists are in their 2nd year of eligibility.

For full details see